یکشنبه, ۲۴ تیر , ۱۴۰۳ Sunday, 14 July , 2024 ساعت ×
۳.۸ میلیون تن گندم از کشاورزان کشور خریداری شد
08 تیر 1401 - 9:46
شناسه : 17570
8

وزیر جهاد کشاورزی گفت: امسال تاکنون سه میلیون و ۸۰۰ هزار تن گندم از کشاورزان خریداری شده که در سال گذشته این رقم ۴.۵ میلیون تن بوده است. جواد ساداتی نژاد در میاندوآب اظهار کرد: در کشت پاییزه در گندم کشت قراردادی را توسعه خواهیم داد، بنابراین انتظار می‌رود در سال زراعی آینده تولید داخلی […]

ارسال توسط :

وزیر جهاد کشاورزی گفت: امسال تاکنون سه میلیون و ۸۰۰ هزار تن گندم از کشاورزان خریداری شده که در سال گذشته این رقم ۴.۵ میلیون تن بوده است.

جواد ساداتی نژاد در میاندوآب اظهار کرد: در کشت پاییزه در گندم کشت قراردادی را توسعه خواهیم داد، بنابراین انتظار می‌رود در سال زراعی آینده تولید داخلی با حمایت‌های لازم بهتر و مطلوب باشد و زمینه برای خودکفایی در حوزه گندم فراهم شود.

 

وی افزود: همچنین کاهش قیمت کود شیمیایی یکی دیگر از این راهکارهای وزارت جهاد کشاورزی برای افزایش تولید گندم در کشور است که امسال ۴۵ درصد قیمت کود پتاس و فسفات کاهش یافت که می‌تواند در تولید گندم در سال آینده فوق العاده تأثیر گذار باشد.

 

ساداتی‌نژاد با اشاره به شائبه‌های ایجاد شده در حوزه تأمین نهاده‌های دامی گفت: کمیته تخلفات وزارتخانه پیش از اینکه موضوع در رسانه‌ها مطرح شود، موضوع را با دقت مورد بررسی و پیگیری قرار داده و خوشبختانه رانت، اختلاس و یا فسادی در این حوزه اتفاق نیفتاده است.

 

وزیر جهاد کشاورزی در خصوص تأخیر پیش آمده در توزیع نهاده‌های دامی اظهار کرد: تأمین کالاهای اساسی و نهاده‌های دامی در کشور با وجود تنگناهای موجود در جهان انجام گرفته و در خصوص تأمین گوشت قرمز، گوشت مرغ، ذخایر برنج، شکر، روغن و گندم وضعیت بسیار مطلوبی داریم و حتی در نهاده‌های دامی هیچ گونه نگرانی و مشکلی وجود ندارد.

 

وی با بیان اینکه تمام تلاش وزارت جهاد کشاورزی این است که شرایط مناسبی در خصوص کالاهای اساسی در کشور وجود داشته باشد، افزود: در خصوص نهاده‌های دامی هم تمام تلاش وزارت جهاد کشاورزی از اسفند سال گذشته این بوده که به موقع نهاده‌های دامی را تأمین کند و با توجه به شرایطی که در حوزه امنیت غذایی و نهاده‌های دامی که افزایش قیمت بسیار زیادی در دنیا داشته، روی ریل مناسب قرار داده شود.

 

ساداتی نژاد با اشاره به اینکه این روند با همکاری بخش خصوصی و شرکت‌های وابسته به وزارت جهاد کشاورزی ادامه خواهد داشت، اضافه کرد: در خصوص بعضی از موضوعاتی هم که در خصوص برخی از شرکت‌های تأمین کننده نهاده دامی پیش آمد و در رسانه‌ها هم مطرح شد، موضوع به صورت ویژه در دستور کار قرار گرفته بود.

 

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه در این خصوص نظارت‌های لازم از سوی دستگاه‌های نظارتی وجود دارد، ادامه داد: این وزارتخانه یکی از وزارتخانه‌های پیشتاز در حوزه مبارزه با فساد و شفاف‌سازی بوده است، از این رو کمیته تخلفات وزارتخانه پیش از اینکه موضوع در رسانه‌ها مطرح شود، موضوع را با دقت مورد بررسی و پیگیری قرار داد که خوشبختانه رانت، اختلاس و یا فسادی اتفاق نیفتاده است.

 

ساداتی نژاد گفت: البته یکی از شرکت‌های تأمین کننده با چالش‌هایی در تأمین مواجه بوده و عدم تخصیص ارز یکی از این علت‌هاست و همچنین مبالغ واریزی دامداران در سامانه بازارگاه موجود و قابل رهگیری است.

 

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده، تأمین نهاده‌های دامی با سرعت انجام می‌گیرد، گفت: دامداران نگرانی در این خصوص نداشته باشند و این تأخیر در نهاده‌های دامی با سرعت جبران خواهد شد.

 

وی با اشاره به اجرای طرح مردمی‌سازی یارانه‌ها گفت: حوزه تولید نیاز به حمایت دارد چرا که شرایط سختی برای تولید کنندگان سپری می‌شود و برای رفع دغدغه تولیدکنندگان نیاز به آرامش داریم و از رسانه‌ها می‌خواهم از گمانه‌زنی‌ها و یا اطلاعات نادرست خودداری کنند تا وزارت جهاد کشاورزی با اهتمام ویژه بر مدار تولید پایدار و تأمین به موقع نهاده‌های دامی کارهای خود را پیش ببرد.

 

وزیر جهاد کشاورزی و جمعی از معاونین وی، به منظور بررسی مشکلات بخش کشاورزی، در روز سه‌شنبه ۷ تیرماه به شهرستان‌های میاندوآب، چهاربرج و باروق در جنوب آذربایجان غربی سفر کرده بود.

 

کد خبر ۵۵۲۶۰۸۵

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.